Znaczenie dotyku dla rozwoju noworodka

Co znajdziesz w artykule?

Dotyk to jeden z najważniejszych zmysłów noworodka – łączy go ze światem zewnętrznym, daje poczucie bezpieczeństwa i jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju, zdrowia i samopoczucia. O tym, jakie znaczenie ma dotyk dla rozwoju noworodka, opowie Anna Zajac, logopeda i autorka książki pt. “Buba i jego świat”.

Kiedy rozwija się zmysł dotyku?

Zmysł dotyku rozwija się jako pierwszy. Zarodek czuje, gdy coś dotyka jego warg i nosa już 5,5 tygodnia po zapłodnieniu. W 12. tygodniu ciąży na dotyk reaguje niemal cała powierzchnia ciała płodu. Niewrażliwy pozostaje tylko wierzch główki. I to aż do końca ciąży.

Która część ciała niemowlaka najmocniej reaguje na dotyk?

Usta są pierwszym najbardziej rozwiniętym rejonem wrażliwości na dotyk u niemowląt. W jednym z eksperymentów dowiedziono, że miesięczne dzieci są w stanie rozpoznać wzrokowo przedmiot, który wcześniej zbadały ustami.

Jak dotyk wpływa na rozwój dziecka?

1. Jest niezbędny do przetrwania.

Pierwsze doświadczenia dotykowe określają zakres wrażliwości czuciowej i odgrywają ogromną rolę w ogólnym rozwoju mózgu. Dotyk jest niezbędny do przetrwania – reguluje ssanie i karmienie.

2. Stymuluje rozwój emocjonalny.

W chwili narodzin dziecko odbiera o wiele lepiej wrażenia dotykowe od wzrokowych, słuchowych czy smakowych. Uwielbia być przytulane, czuć bliskość opiekunów, ale minie jeszcze trochę czasu, nim zacznie rozpoznawać różne rodzaje dotyku.

Rodzicielstwo bliskości

Naukowcy są jednak zgodni, że rozwój emocjonalny niemowlęcia w bardzo dużym stopniu zależny jest od sposobu, w jaki dziecko jest trzymane, przytulane, masowane czy podnoszone.


3. Wspiera zdrowie psychiczne.

Nawet właściwe odżywianie i dobra opieka medyczna nie są w stanie zrekompensować ciepła i odczuć płynących z dotyku, przytulania. Potwierdza to badanie m.in. psychologa Rene Spitza. Porównywał dwie grupy niemowląt – jedna to dzieci wychowywane w sierocińcu, który był uznany za wzorowy, ale maluchy pozbawione były tam opieki rodziców. Druga grupa dzieci wychowywana była w przywięziennych żłobkach ze swoimi matkami. Lepszy rozwój obserwowano u dzieci z drugiej grupy. Zwrócono tu również uwagę na moc więzi i dotyku.

http://eenymeeny.eu/masaz-shantala-czym-jest-i-jakie-daje-korzysci/

Znaczenie dotyku dla rozwoju noworodka jest bezcenne

A Ty czego najbardziej potrzebujesz,  kiedy jest Ci źle? Czy przytulenie nie staje się bezcennym lekarstwem? Czy Ciebie również odpręża masaż? Dzieci intuicyjnie wiedzą, co jest dla nich dobre. Dlatego znaczenie dotyku dla rozwoju noworodka i starszych dzieci jest tak ogromne. Maluszki często podpowiadają nam – dorosłym, jak przeżywać intensywne chwile i co tak naprawdę jest najważniejsze.

Anna Zając – logopeda, językoznawca. Pracuje głównie z najmłodszymi dziećmi nad najważniejszymi umiejętnościami człowieka: komunikacją i mową. Prowadzi terapie indywidualne, szkolenia, warsztaty. Jest inicjatorką akcji #dwulatekmówi, autorką książki „Buba i jego świat” oraz artykułów naukowych. Organizuje również prelekcje dla rodziców i bezpłatne konsultacje logopedyczne. Anna prowadzi na Instagramie profil buba_gada_o_logopedii.

Powiązane artykuły