#profilaktycznapielegnacja z eeny meeny

PROFILAKTYKA ZDROWIA PIERSI

Akcja #profilaktycznapielegnacja powstała z myślą o szerzeniu świadomości na temat zdrowia,
profilaktyki oraz konieczności systematycznego samobadania piersi

PROFILAKTYKA DLA MŁODYCH MAM

Jako eeny meeny zawsze byłyśmy blisko kobiet, a w szczególności mam.
Nie mogłyśmy więc przejść obojętnie widząc wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Karoliny Północnej (źródło), które wykazały, iż kobiety rodzące po raz pierwszy pomiędzy 25 a 55 rokiem życia, są znacznie bardziej narażone na ryzyko związane z możliwością wystąpienia nowotworu piersi, niż kobiety, które dzieci w tym przedziale wiekowym nie rodziły. W Polsce dotyczy to większości młodych mam (średnia wieku rodzących pierwszy raz to ponad 27 lat).

Dlatego serdecznie zachęcamy do włączenia w swoje rytuały pielęgnacyjne również profilaktyki poprzez wyrobienie nawyku samobadania piersi.

SAMOBADANIE

Najlepiej badać się tydzień po menstruacji. Po menopauzie raz w miesiącu w tym samym dniu.

Stojąc przed lustrem ze swobodnie opuszczonymi ramionami zwróć uwagę na symetrię piersi, wypustki, wklęsłości, zmniejszenie i powiększenie piersi. Powtórz oględziny przy ramionach uniesionych do góry oraz opartych o biodra.

Badanie palpacyjne wykonuj opuszkami trzech palców – od wskazującego do serdecznego. Jeśli badasz prawą pierś, użyj lewej dłoni, a prawą rękę załóż za głowę. Z lewą piersią postępuj analogicznie – badaj ją przy użyciu prawej dłoni.
Kulistymi ruchami zgodnie z ruchem zegara zataczaj okręgi – od szerokich po coraz węższe, zbliżając się do brodawki.

Pamiętaj – podobnie sprawdzaj nie tylko piersi, ale także węzły chłonne pachowe oraz nadobojczykowe.

Badanie palpacyjne piersi i węzłów chłonnych powinnaś wykonać zarówno w pozycji pionowej (np. stojąc pod przysznicem), jak i poziomej (np. leżąc na łóżku).

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

KSZTAŁT PIERSI, POMARSZCZENIE PIERSI, GUZKI

Gdy badasz się przed lustrem, to zwróć uwagę na symetrię piersi, wypustki, wklęsłości, zmniejszenie i powiększenie piersi. Przy badaniu palpacyjnym zwróć szczególną uwagę na wszelkie, nawet najmniejsze guzki.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, to koniecznie zgłoś się do lekarza.

ZMIANA KOLORU PIERSI, ROZSZERZONE NACZYNIA KRWIONOŚNE, PODRAŻNIENIA I INNE ZMIANY SKÓRNE

Konsultacji lekarskiej wymagają także widoczne zmiany koloru piersi, zaczerwienienia, zmiany w wyglądzie brodawki i fałdki skóry.

KRWISTY WYCIEK

W trakcie samobadania powinnaś także ścisnąć brodawkę i sprawdzić czy wydziela się jakiś płyn, szczególnie krew – to kolejny objaw, którego nie należy bagatelizować. 

BÓLE PIERSI LUB BRODAWEK SUTKOWYCH

Jeśli czujesz ból piersi lub brodawek również skonsultuj to z lekarzem, pamiętaj jednak, że przed miesiączką i w trakcie możesz odczuwać ból, który nie jest powodem do niepokoju.

CO JESZCZE POWINNAŚ ROBIĆ?

BADANIE USG ORAZ MAMMOGRAFICZNE

Pamiętaj, że jeśli skończyłaś 20 lat, to profilaktycznie powinnaś wykonać pierwsze badanie USG piersi, a później powtarzać je co 2 lata (a po skończeniu 30 lat co rok).

Dodatkowo te z Was, które skończyły 40 lat, powinny wykonać badanie mammograficzne i powtarzać je co 2 lata (a po skończeniu 50 lat co rok).

Jeśli zastanawiasz się, gdzie i kiedy wykonać mammografię, to skorzystaj proszę z aktualnego harmonogramu postoju mammobusów w Twojej okolicy dostępnego na stronie NFZ.

Pamiętaj, jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi w trakcie samobadania, nie czekaj roku czy dwóch, nie czekaj na wizytę mammobusu – niezwłocznie umów wizytę u swojego lekarza.

DBAJ O SIEBIE I BADAJ SIĘ REGULARNIE!

#profilaktycznapielegnacja

PARTNEREM AKCJI JEST:

W ramach niniejszej akcji właściciel marki eeny meeny
przekaże Federacji Stowarzyszeń AMAZONKI
5 zł od każdego sprzedanego
w dowolnym kanale dystrybucji
kremu ujędrniającego do biustu.

Różowa barwa naszego ujędrniającego kremu do biustu,
ma codziennie przypominać o potrzebie dbania
o zdrowie piersi poprzez regularne samobadanie
oraz profilaktyczne badania USG i mammograficzne.