Problemy skórne w ciąży

Co znajdziesz w artykule?

Ciąża to stan radosnego oczekiwania na potomstwo, ale także okres wielu nietypowych dolegliwości, także tych skórnych. Wiele z nich pojawia się w rezultacie zaburzeń gospodarki hormonalnej. Inne występują jako efekt uboczny dolegliwości ciążowych. Pewne schorzenia skórne nasilają się w czasie ciąży, inne zaś przechodzą w stan remisji. Z jakimi problemami najczęściej zmaga się skóra na tym szczególnym etapie życia kobiety? Które z nich powinny być powodem do niepokoju?

Hormonalna rewolucja a wygląd skóry

Ciąża to przede wszystkim czas prawdziwej burzy hormonalnej. To także okres złożonych procesów immunologicznych i metabolicznych zachodzących w ciele kobiety. Ta mała rewolucja ma za zadanie zapewnić dziecku odpowiednie warunki do rozwoju. Wszystko to służy celowi nadrzędnemu, jakim jest wydanie zdrowego potomstwa na świat. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na skórę.

Niektóre problemy skórne w ciąży to zmiany wynikające z działania hormonów i ustępują po porodzie. Inne pozostają na ciele przez dłuższy czas. Większość z nich nie jest jednak powodem do obaw. Niektórym problemom skórnym możemy zapobiegać lub niwelować ich skutki. Np. dzięki odpowiedniej pielęgnacji i z pomocą zabiegów, takich jak masaże ciała.

Powszechne problemy skórne w ciąży

Hiperpigmentacja skóry

Hiperpigmentacja skóry obserwowana jest aż u 90% ciężarnych. Za powstawanie zmian barwnikowych odpowiada wzmożona produkcja melanocytów. Nie rozkładają się one równomiernie, a łączą w skupiska. Efektem tego jest ciemnienie niektórych obszarów na skórze. Są to najczęściej brodawki sutkowe i kresa biała na brzuchu.

Innym problemem skórnym, który także może pojawić się jako efekt nadmiernej produkcji melaniny, jest ostuda ciążowa. Uwidacznia się ona na twarzy zwykle około 12 tygodnia ciąży. Przybiera postać symetrycznie rozmieszczonych plam o brązowym lub szarym zabarwieniu. W większości przypadków znika w ciągu kilkunastu tygodni od porodu. Niestety zdarza się jednak, że przebarwienia utrzymują się znacznie dłużej.

Skóra w ciąży jest bardziej niż zwykle podatna na promieniowanie słoneczne i narażona na ryzyko powstawania różnego rodzaju przebarwień. Chcąc je zminimalizować, należy unikać silnego słońca (oraz oczywiście solarium) i sięgnąć po bezpieczne, stabilne filtry przeciwsłoneczne. Ten temat przybliżamy w jednym z poprzednich wpisów: SPRAWDŹ.

Zaburzenia w działaniu gruczołów łojowych

W ciąży, ze względu na wzmożoną produkcję estrogenu i progesteronu zaburzone zostaje działanie gruczołów łojowych. Skóra może być przez to przesuszona lub wręcz przeciwnie tłusta. W takiej sytuacji nadprodukcja łoju oznacza szybciej przetłuszczające się włosy i ryzyko powstania zmian trądzikowych. Pielęgnacja cery w ciąży powinna być raczej minimalistyczna. Skóra może różnie reagować na substancje aktywne w kosmetykach. Dlatego w tym szczególnym okresie warto postawić na przebadane, hipoalergiczne formuły.

Do pielęgnacji przesuszonej skóry warto stosować delikatne środki myjące. Hipoalergiczne mydło z prebiotykami eeny meeny ma odczyn pH zbliżony do wartości pH skóry. Dzięki temu nie powoduje podrażnień i dodatkowo jej nie przesusza. Zawarte w nim prebiotyki i postbiotyki (ferment z owsa), wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry i niwelują uczucie ściągnięcia.

Do pielęgnacji twarzy polecamy stworzony z myślą o potrzebach przyszłej mamy, a także niemowlaka, Krem łagodzący na co dzień eeny meeny. To wyjątkowo delikatny kosmetyk, bazujący na wyselekcjonowanych kompleksach aktywnych i olejach. Zapewnia łagodną pielęgnację twarzy w ciąży, a także całego ciałka dziecka po porodzie. Do mycia twarzy (oraz ciała dziecka) fenomenalnie sprawdzi się Żel do mycia niskopieniący eeny meeny – ma on działanie kojące, tonizujące, nie pozostawia uczucia ściągnięcia.

Dostępne są oddzielnie lub w atrakcyjnym cenowo zestawie FACE BOX.

Rozstępy i cellulit – zmora (prawie wszystkich) ciężarnych

Rozstępy i cellulit to problemy skórne, które towarzyszą większości ciężarnych. Winą za występowanie cellulitu również możemy obarczyć hormony. Wysokie stężenie estrogenów sprawia, że ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych są bardziej przepuszczalne. Dochodzi do zaburzeń mikrokrążenia. Przez to komórki tłuszczowe są niedotlenione i gromadzą więcej tłuszczu, zbijającego się w grudki, znane powszechnie jako „skórka pomarańczowa”. Sprzymierzeńcem w zapobieganiu cellulitowi będzie aktywny (na miarę możliwości) tryb życia i zbilansowana dieta. Warto pamiętać także o masażu ciała, który działa uelastyczniająco na skórę i poprawia krążenie.

Olejek ochronny do ciała eeny meeny to idealny kosmetyk, który może być bezpiecznie stosowany do masażu ciała przyszłej mamy. Zamknięta w nim mieszanka drogocennych dla skóry olejów wpływa na poprawę odporności skóry na rozciąganie, wspomaga procesy regeneracyjne i zmniejsza ryzyko powstawania rozstępów, które są kolejnym problemem skórnym kobiet w ciąży.

Więcej na temat rozstępów w ciąży poczytasz w naszym wpisie: SPRAWDŹ. W ich przypadku polecamy także nasz Intensywny balsam na rozstępy, który zauważalnie redukuje i rozjaśnia już istniejące rozstępy oraz zmniejsza ryzyko powstawania nowych.

Żylaki

Żylaki to kolejny typowy dla okresu ciąży problem skórny. Są one powodem wzmożonej produkcji estrogenu. W wyniku podwyższonego stężenia tego hormonu w organizmie mogą uwydatniać się żyły, a także pojawiać drobne pęknięcia naczyń krwionośnych, tak zwane pajączki. Wpływ na to ma także nacisk macicy na naczynia żylne i limfatyczne, których ściany są dodatkowo osłabione przez koktajl hormonów, jaki funduje nam ciąża. Co może pomóc w tym przypadku? Ponownie nieoceniona jest aktywność fizyczna, odpoczynek z nogami w górze oraz masaże, zwłaszcza łydek i stóp.

Swędzenie brzucha

Kiedy skóra jest nadmiernie napięta, może pojawić się nieprzyjemne swędzenie. Dotyczy to głównie szybko rosnącego brzuszka przyszłej Mamy. To niekomfortowe uczucie można niwelować, smarując brzuch odpowiednimi preparatami. Warto jednak mieć na uwadze, że świąd bez wysypki, pojawiający się w okolicy brzucha może świadczyć o cholestazie ciążowej – zaburzeniu transportu żółci do kanalika żółciowego. Takie objawy występują około 30 tygodnia ciąży. Mimo że problem ten dotyczy jedynie 4% ciężarnych, lepiej dmuchać na zimne i konsultować niepokojące objawy z lekarzem.

Niektóre problemy skórne podczas ciąży uderzają ze dwojoną siłą. Nasilone objawy AZS – sprawdź artykuł eksperta dostępny na naszym blogu: SPRAWDŹ.

Ciąża rządzi się swoimi prawami i nie na wszystkie dolegliwości mamy w tym okresie wpływ. Zmieniająca się jak burza gospodarka hormonalna reguluje pracę różnych narządów, także największego z nich – skóry. Warto w tym czasie zadbać o jej wygląd i kondycję jeszcze mocniej, nie tylko poprzez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji, ale także dostarczając sobie odpowiedniej dawki ruchu i wartościowego pożywienia.

Powiązane artykuły