Pielęgnacja brodawek podczas karmienia

Co znajdziesz w artykule?

Karmienie piersią, nazywane inaczej „mleczną drogą”, może być pięknym doświadczeniem. Pozwala dostarczać niemowlęciu wszystkich potrzebnych do rozwoju składników odżywczych i zacieśniać jego więź z matką. Często jednak wiąże się z podrażnieniem i bólem, zwłaszcza na jego początkowym etapie. Jak powinna wyglądać pielęgnacja brodawek, by dyskomfort został zminimalizowany?

Początki karmienia piersią

Początkom laktacji często towarzyszy podrażnienie brodawek, a także bolesność piersi. Przyczyną tego stanu mogą być różne dolegliwości, takie jak między innymi zastój lub nawał pokarmu, zatkany kanalik mleczny lub zapalenie piersi. W przypadku tego rodzaju komplikacji warto zgłosić się po profesjonalną pomoc.

Rozpoczęcie przygody z karmieniem jest o tyle trudne, że dziecko domaga się piersi często (nawet kilkanaście razy dziennie), jednocześnie wciąż ucząc się trudnej sztuki prawidłowego ssania. Jednak problemy te zanikają po około 2-3 tygodniach karmienia. Dziecko radzi sobie coraz lepiej, brodawki przyzwyczajają się do nowej funkcji, a hormony w organizmie kobiety się stabilizują.

Pielęgnacja brodawek podczas karmienia

Jak pielęgnować brodawki, które są szczególnie narażone na podrażnienia, zwłaszcza na początkowym etapie karmienia piersią?

Brodawki stają się bardziej wrażliwe już w ciąży, a pierwsze dni karmienia są dla nich dużym wyzwaniem. Mają styczność z siłą ssącą dziecka i częsty kontakt ze śliną, co może powodować ich bolesność, przesuszenie i pękanie. Zazwyczaj te nieprzyjemne dolegliwości mijają po kilku tygodniach. Jeśli jednak wystąpią, lepiej uporać się z nimi od razu, aby problem się nie zaostrzał.

Jak pielęgnować brodawki w czasie karmienia?

Pielęgnacja brodawek podczas karmienia nie jest skomplikowana. Wystarczą proste zabiegi, które pozwolą szybciej zagoić drobne rany i zapobiegać podrażnieniom:

dbałość o higienę – zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Wymieniaj często wkładki laktacyjne, wietrz piersi, noś stanik do karmienia z przewiewnej bawełny oraz myj ręce przed karmieniem.

przemywanie wodą – piersi muszą być czyste, jednak nie aż tak, by były sterylne. Nie używaj do ich mycia nawet delikatnych detergentów, pozbawiają one skórę naturalnie wydzielanego sebum, które ma za zadanie ochraniać brodawki przed suchością i podrażnieniem.

przyspieszanie gojenia – najlepszym i najbardziej naturalnym remedium na uszkodzone brodawki jest… pokarm. Dlatego zaleca się smarowanie popękanych brodawek kilkoma kroplami mleka, zarówno przed, jak i po karmieniu. Koniecznie spróbuj!

W przypadku swędzenia i suchości brodawek warto sięgnąć po opatrunek w kremie – Balsam S.O.S eeny meeny. Bazuje on na surowcach naturalnych i doskonale sprawdza się w przypadku skóry podrażnionej. I najważniejsze — taka pielęgnacja brodawek jest również bezpieczna dla mamy karmiącej.

Zapomnij o tych mitach!

Z pielęgnacją piersi podczas karmienia jest związanych także kilka mitów, z czasów, kiedy wiedza o laktacji była dużo mniejsza niż obecnie.

MIT 1 – piersi należy myć przed każdym karmieniem

Absolutnie nie ma takiej potrzeby, a wręcz nie jest to wskazane. Bakterie, które występują naturalnie na powierzchni piersi, wspierają rozwój mikrobiomu jelitowego maluszka.

MIT 2 – piersi należy hartować poprzez pocieranie szorstkim ręcznikiem

Ponownie – nie ma to uzasadnienia, a wręcz może być szkodliwe! Należy robić odwrotnie; pozwalać piersiom wyschnąć lub osuszać je delikatnie, stemplując ręcznikiem miejsce przy miejscu.

Aby dodatkowo zadbać o jędrność biustu w tym szczególnym okresie, można wspomóc skórę, wprowadzając do pielęgnacji piersi specjalistyczny kosmetyk. Wybierz taki, który zadba o elastyczność skóry, zwiększy wytrzymałość na rozciąganie i będzie miał działanie regenerujące. Oczywiście musi on być odpowiedni dla mam karmiących i w pełni bezpieczny do stosowania w okresie laktacji w pielęgnacji brodawek. Takim produktem jest z pewnością Krem ujędrniający do biustu eeny meeny, bogaty w naturalne składniki aktywne.

Dodatkowo pomocne mogą się okazać:

wkładki hydrożelowe, przynoszące natychmiastowe uczucie ukojenia i wspomagające proces gojenia ran. Można je wcześniej umieścić w lodówce, co spotęguje uczucie ulgi.

osłonki piersi – umieszczane są w staniku i zapobiegają ocieraniu się podrażnionych brodawek o odzież. Otwory, które się w nich znajdują, pozwalają na swobodny dostęp powietrza, które przyspiesza proces gojenia ran.

Jeżeli ból brodawek przy karmieniu nie ustępuje lub pojawiają się inne nietypowe objawy, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Okres ciąży i laktacji nie jest łaskawym czasem dla piersi. Jednak wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji, wiedza o przystawianiu dziecka w odpowiedni sposób i szybkie reagowanie na pojawiające się dolegliwości, mogą być kluczem do radosnego, bezbolesnego karmienia potomstwa.

Powiązane artykuły