Jak wykonać demakijaż?

Co znajdziesz w artykule?

Demakijaż jest jednym z najważniejszych elementów świadomej pielęgnacji twarzy. Umożliwia usunięcie makijażu z twarzy, dzięki czemu skóra jest przygotowana do dalszych kroków pielęgnacyjnych w tym peelingu, nałożenia serum oraz kremu. Czym dokładnie jest demakijaż i jak wykonać go krok po kroku? Najważniejsze informacje dostępne są w artykule.

Demakijaż twarzy

Demakijaż twarzy jest najważniejszym krokiem pielęgnacyjnym, który najlepiej wykonywać pod koniec dnia. Niedokładnie wykonany demakijaż sprawia, że skóra źle przyjmuje wszelkie substancje odżywcze, zawarte na przykład w serum lub kremie.

W trakcie demakijażu można usunąć ze skóry nie tylko pozostałości kosmetyków kolorowych (a więc podkładu, korektora, tuszu, pudru, różu i innych produktów), ale także kurzu, spalin, sebum oraz bakterii, które mogą zatykać pory. Warto wiedzieć o tym, że demakijaż jest bardzo istotnym elementem codziennej pielęgnacji i nie należy go pomijać. Położenie się spać w makijażu nie jest dobrym rozwiązaniem dla skóry. Niezmyty makijaż może powodować wypryski, podrażnienia oraz zaczerwienienia. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że nieodpowiednio oczyszczona skóra nie przyjmuje efektywnie składników odżywczych z innych produktów pielęgnacyjnych takich jak sera oraz kremy. Demakijaż twarzy można wykonywać różnego rodzaju kosmetykami, a do najpopularniejszych należą płyny do demakijażu, mleczka, a także oleje.

Warto pamiętać o tym, że demakijaż to tylko pierwszy etap oczyszczania twarzy, ponieważ drugim elementem jest mycie twarzy. Tego drugiego kroku nigdy nie należy pomijać.

Demakijaż dla cery suchej

Bez względu na to jaki typ cery posiadasz, jej codzienne i dokładne oczyszczanie powinno stanowić podstawę procesu pielęgnacyjnego. Odpowiednio wykonany demakijaż nie tylko pozbędzie się resztek makijażu z powierzchni skóry, ale również będzie mieć wpływ na poprawę jej kondycji i wyglądu. 

Należy pamiętać, że zbyt intensywne oczyszczanie może mieć negatywny wpływ na barierę hydrolipidową Twojej skóry, która odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Szczególnie jest to istotne w przypadku osób zmagających się z cerą suchą lub wrażliwą. 

Demakijaż cery suchej

Proces oczyszczania skóry suchej powinien być przeprowadzony w sposób delikatny. Stosując nieodpowiednie kosmetyki w prosty sposób możesz doprowadzić do podrażnienia lub przesuszenia skóry. Warto sięgać po kosmetyki o łagodnym składzie, ukierunkowanym na pielęgnację skóry wrażliwej i suchej.

Demakijaż krok po kroku

Demakijaż najlepiej wykonywać wieczorem, jako pierwszy etap pielęgnacji przed snem. Obecnie najczęściej do demakijażu proponuje się używanie olejów oraz masełek.

Demakijaż olejami

Od pewnego czasu popularny jest demakijaż olejami, a więc metodą OCM (ang. Oil Cleansing Method). Ten sposób uznawany jest za odpowiedni do wszystkich rodzajów skóry, jednak oczywiście konkretne produkty należy dobrać indywidualnie do swoich potrzeb i preferencji. Należy pamiętać o tym, że nawet jeśli olejek dobrze sprawdza się u jednej osoby (na przykład koleżanki lub mamy), to wcale nie oznacza, że dobrze sprawdzi się u nas. Efekt zależy od wielu czynników takich jak rodzaj cery, stan jej nawilżenia, sposób wykonywania demakijażu.

Demakijaż olejami opiera się na prostej zasadzie, zgodnie z którą tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Tym samym do demakijażu można stosować różne olejki, które nie tylko skutecznie usuwają ze skóry makijaż i sebum, ale także pozostawiają cerę przyjemnie nawilżoną. Oleje rozpuszczają takie produkty jak podkład, korektor, tusz, cienie do powiek i inne. Demakijaż olejkami należy wykonać w następujący sposób:

  • warto przygotować sobie olejek i ściereczkę do demakijażu (na przykład wykonaną z mikrofibry),
  • skórę twarzy zwilżamy delikatnie letnią wodą, a następnie nalewamy olejek na dłoń i przez chwilę go rozgrzewamy w ręce, a następnie nakładamy na twarz,
  • kolejnym krokiem jest wykonanie delikatnego masażu, w formie kolistych ruchów,
  • ściąganie olejku z twarzy odbywa się przy pomocy ściereczki zwilżonej wodą,
  • zwykle proces delikatnego przecierania twarzy ściereczką należy powtórzyć 2-3 razy, aby ściągnąć pozostałości po makijażu oraz olej,
  • na koniec skórę twarzy można przepłukać letnią wodą.

Po pierwszym demakijażu olejkiem warto obserwować swoją twarz, aby sprawdzić, czy produkt był dla niej odpowiedni. W sytuacji, gdy pojawią się zaczerwienienia, należy wybrać inny rodzaj olejku, na przykład dopasowany do skóry wrażliwej, bardziej delikatny.

Demakijaż masełkami

Masełka, podobnie jak olejki, skutecznie usuwają makijaż, zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Zawarte w masełkach oleje naturalne i emolienty sprawiają, że można bezproblemowo usunąć także makijaż wodoodporny.

Wystarczy tylko nałożyć niewielką ilość masełka na palce i rozgrzać je. Następnie można przejść do nałożenia produktu na twarz i delikatnego masażu. Zwykle taki masaż powinien trwać od 30 sekund do 2 minut, w zależności od indywidualnych potrzeb. Następnie masełko należy zetrzeć z twarzy, przy pomocy letniej wody.

Demakijaż płynem micelarnym

Obecnie coraz rzadziej stosowane są waciki kosmetyczne do demakijażu, jednak niektórzy używają płynów micelarnych. W sytuacji, gdy pojawiają się trudności z usunięciem produktów kosmetycznych z rejonu oczu (na przykład tusz jest wodoodporny, a cienie brokatowe), można zdecydować się na płyn dwufazowy, składający się z fazy wodnej i fazy olejowej. W ten sposób zwykle szybciej można usunąć kosmetyki.

Wykonanie demakijażu płynem składa się z następujących elementów pielęgnacyjnych:

  • Demakijaż zaczynamy od oczu. Na płatek wylewamy płyn do demakijażu lub mleczko, a następnie przykładamy płatek do oka i przytrzymujemy przez kilka sekund. Czynność należy powtórzyć aż do momentu, gdy na oku (powiekach, rzęsach) nie pozostaną resztki makijażu.
  • Kolejnym krokiem jest przyłożenie wacika na kilka sekund do ust, aby usunąć z nich pozostałości szminki, pomadki, błyszczyka lub innego produktu. W tym wypadku można już delikatnie przesunąć wacikiem z jednego końca ust do drugiego, aby efektywniej ściągnąć pozostałości kosmetyku.
  • Później przechodzimy do demakijażu całej twarzy. Możemy go rozpocząć od brody i przesuwać się z górę, aż do czoła. Wacik przytrzymujemy chwilę, a następnie wykonujemy koliste ruchy.
  • Cały proces wykonujemy aż do momentu, gdy makijaż zupełnie zniknie z twarzy.

Należy zaznaczyć, że płyn micelarny koniecznie trzeba zmyć z twarzy. Niestety płyn pozostawiony na twarzy może podrażnić skórę i spowodować pojawienie się zaczerwienienia oraz wyprysków. Warto wiedzieć o tym, że płyny micelarne zawierają detergenty, dlatego w przypadku skóry wrażliwej najlepsze jest dwuetapowe oczyszczanie skóry, przy pomocy olejków lub masełek.

Balsam do zmywania makijażu

Oprócz takich kategorii produktów do demakijażu jak płyn micelarny, olej czy masło, warto zwrócić uwagę na nasz balsam Łagodny balsam do demakijażu, który zdobywa coraz większą popularność wśród zwolenników dwuetapowego oczyszczania skóry. Ten konkretny produkt wyróżnia się specjalnie dobranym składem, dostosowanym do potrzeb skóry wymagającej dokładnego demakijażu i pielęgnacji.

To co wyróżnia balsam do zmywania makijażu na tle pozostałych produktów do demakijażu, to jego niezwykle łagodny skład, który będzie odpowiedni dla nawet najbardziej wrażliwej i wymagającej skóry. Dzięki wykorzystaniu masła roślinnego oraz białej glinki i mąki owsianej, Twoja skóra pozostanie miękka i bez nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. Co istotne, Łagodny balsam do demakijażu wzbogacony jest również w emulgator, dzięki czemu po zmyciu produktu na twarzy nie pozostaje tłusty film. 

Dwuetapowe oczyszczanie skóry — najlepsze rozwiązanie dla skóry

Dwuetapowe oczyszczanie skóry składa się z dwóch elementów: demakijażu i mycia twarzy. W pierwszym etapie można użyć olejków, masełek lub innych produktów, a w drugim żeli, pianek, czy też emulsji. W ten sposób skóra jest dokładnie oczyszczona i gotowa do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Powiązane artykuły