Ceramidy w kosmetykach – dlaczego są dla nas ważne?

Co znajdziesz w artykule?

Rynek kosmetyczny coraz częściej mówi o ceramidach. Nadal dla dużej liczby osób ten termin jest wciąż tajemniczy. Chcemy przybliżyć Wam wszystkie najważniejsze informacje z tym związane w naszym artykule. Czym są ceramidy w kosmetykach w jaki sposób mogą wspomóc naszą skórę? Warto zgłębić ten temat, nasza skóra nam za to podziękuję!

Ceramidy — co to jest?

Ceramidy to naturalne cząsteczki, które znajdują się w skórze człowieka. Wraz z innymi lipidami, które są obecne w warstwie rogowej naskórka, tworzą uporządkowaną strukturę płytkową, tzw. ochronny „mur”. Zapobiega on utracie wody z organizmu, a także poprawia jej wchłanianie. Pozwala to na zachowanie odpowiedniego nawilżenia skóry. Zmniejszenie zawartości ceramidów może nastąpić w wyniku czynników takich jak: stres, promieniowanie ultrafioletowe, menopauza czy zmiany hormonalne. Może to prowadzić do różnych schorzeń skóry np. AZS (atopowe zapalenie skóry) lub łuszczycy. Wraz z upływem czasu ich ilość naturalnie obniża się, a w wieku 40 lat skóra kończy ich produkcję.

Kosmetyki w ceramidach

Produkty do pielęgnacji skóry i włosów z ceramidami to ostatnio najbardziej popularny trend w kosmetyce. Nic dziwnego! Działają przeciwstarzeniowo, odbudowują hydrolipidową warstwę skóry, mają właściwości regenerujące i nawilżające. Właściciele skóry typu: dojrzała, sucha, wrażliwa, atopowa – to coś dla Was. Nasz Kojący balsam regenerujący zawiera w sobie Cerafluid – aktywne ceramidy, które dokonają rewolucji w pielęgnacji waszego ciała. Badania na probantach dowiodły, że dodanie Cerafluidu do formulacji, spowodowało zwiększenie elastyczności ich skóry do 25,22% po 30 dniach stosowania, natomiast gładkość naskórka wzrosła do 22,23%.

Ceramidy w kosmetyce

Ceramidy znajdują zastosowanie także w kremach i serach do twarzy. Nasza marka posiada w swojej ofercie Odżywcze serum rewitalizujące, które jest polecane do każdego typu skóry, zwłaszcza zmęczonej, wykazującej pierwsze oznaki starzenia. Ma działanie silnie regeneracyjne i odżywcze. Serum można stosować, w zależności od wymagań i potrzeb skóry na dzień i/lub na noc, przed aplikacją swojej ulubionej emulsji do twarzy np. Kremu łagodzącego na co dzień eeny meeny. Co ważne, zawarte w serum ceramidy mają potwierdzone działanie przeciwzmarszczkowe. Badania dowodzą, że Cerafluid powoduje redukcję zmarszczek na twarzy do 11,63% w przypadku stosowania przez 30 dni. Probanci zostali poproszeni o wyrażanie opinii na temat efektywności ceramidów, oto kilka z nich:

♥ widoczna redukcja drobnych zmarszczek – 85% testujących zgodziło się z tą tezą,
♥ poprawa ogólnego wyglądu skóry – 95%,
♥ skóra jest gładsza, bardziej nawilżona – 95%,
♥ skóra jest bardziej elastyczna – 90%,
♥ widoczna poprawa ujędrnienia cery – 90%,
♥ ujednolicenie kolorytu skóry – 85%.

Ceramidy – jak stosować

Stosowanie ceramidów w pielęgnacji skóry może przynieść liczne korzyści, takie jak nawilżenie, odbudowa bariery ochronnej czy poprawa elastyczności. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, warto stosować się do pewnych zasad, mających wpływ na poprawę naszej skóry, ponieważ ceramidy do twarzy to jeden z elementów codziennej pielęgnacji.

  1. Odpowiedni produkt – szukaj kosmetyków z ceramidami na etykiecie. Mogą to być kremy, balsamy, sera czy toniki. Warto zwrócić uwagę na to, czy ceramidy zajmują wysokie miejsce w składzie, co jest równoznaczne z ich większą zawartością w danym produkcie. 
  2. Uzupełnienie pielęgnacji – produkty z ceramidami najlepiej łączyć z innymi kosmetykami, które w swoim składzie posiadają wysokie stężenie składników nawilżających – takich jak kwas hialuronowy, czy skwalen. 
  3. Odpowiednia kolejność aplikacji – ceramidy powinny być jednym z pierwszych produktów nałożonych na skórę po jej oczyszczeniu i stonizowaniu, przed zastosowaniem cięższego kremu nawilżającego. Jeśli stosujesz serum z ceramidami, nałóż je przed kremem, dzięki czemu składniki aktywne zawarte w produkcie lepiej przenikną w głąb skóry. 
  4. Regularność stosowania – najlepsze rezultaty osiągniesz dzięki regularnemu stosowaniu produktów z ceramidami. 

Pamiętaj, że każda skóra jest inna, a efekty stosowania ceramidów mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb. Daj swojej skórze czas na przystosowanie się do nowych produktów i obserwuj, jak reaguje na ceramidy

Ceramidy a inne składniki kosmetyków

Odpowiedzmy sobie na kilka pytań: z jakimi składnikami najlepiej „współpracują” ceramidy?
Są one najbardziej skuteczne w połączeniu z innymi lipidami np. kwasami tłuszczowymi czy gliceryną. Aktywne ceramidy, zawarte w naszych produktach połączone są z diglycerydami i trójglicerydami podobnymi do tych, które naturalnie występują w stratum corneum[1]. Dzięki temu wykazują powinowactwo do skóry człowieka i są dobrze przyswajalne.

Idźmy dalej, jakie kosmetyki stosować równoległe z ceramidami?
W przypadku pielęgnacji twarzy dobrym wyborem jest włączenie ceramidów, kiedy stosujemy kwasy BHA i AHA, a także retinol. Te mocno złuszczające substancje zostaną wówczas zrównoważone i pozwoli to uniknąć nadmierne wysuszenia, złuszczenia i podrażnienia skóry.

Czy poza stosowaniem odpowiedniej pielęgnacji, człowiek może naturalnie wytworzyć więcej ceramidów?
Tak! Nabiał, brązowy ryż, bataty oraz jajka zwiększają zdolność organizmu do ich wytwarzania.

Jakiego pochodzenia są ceramidy zawarte w kosmetykach eeny meeny?
Ogólnie ceramidy mogą mieć pochodzenie zwierzęce, roślinne lub być wytworzone syntetycznie. W naszym kosmetykach stosujemy ceramidy pochodzenia roślinnego. To wszystko, co powinniście wiedzieć, w razie pytań prosimy o kontakt z naszym Zespołem eeny meeny!

[1] (łac.) warstwa rogowa naskórka

Powiązane artykuły