Cellulit w ciąży

Co znajdziesz w artykule?

Cellulit a inaczej “skórka pomarańczy” – to problem nie tylko kosmetyczny, ale i zdrowotny. Dotyka wiele kobiet, nawet te, które nigdy go nie miały. Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów aby pozbyć się go na dobre, nawet u kobiet w ciąży. 

Cellulit może mieć każda z nas

Cellulit to prawdziwe utrapienie wielu kobiet. Tworzy się najczęściej na pośladkach, udach, brzuchu, a nawet ramionach. W miejscach, w których występuje, struktura skóry jest grudkowa, pomarszczona i włóknista, dlatego też cellulit zyskał miano “skórki pomarańczowej”. Jego występowanie na naszym ciele spowodowane jest wieloma czynnikami, np. zaburzeniami hormonalnymi, siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej oraz nieodpowiednią dietą.

Ciąża również sprzyja powstawaniu cellulitu, nawet gdy problem wcześniej nie występował. Jest to spowodowane głównie wysokim stężeniem estrogenów krążących we krwi. Pod ich wpływem ścianki naczyń krwionośnych i limfatycznych stają się bardziej przepuszczalne, co prowadzi do częściowego przenikania przestrzeni międzykomórkowej w obrębie tkanki podskórnej. W efekcie powstają uciski i obrzęki, które zaburzając mikrokrążenie, skutkują dostarczaniem zbyt małej ilości tlenu do komórek tłuszczowych. Te z kolei zaczynają gromadzić więcej tłuszczu i tworzyć nieestetyczne grudki.

Jak walczyć z cellulitem w ciąży?

Na szczęście z cellulitem w ciąży da się skutecznie walczyć. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiedni przyrost masy ciała i zadbać o prawidłowy sposób odżywiania. Nie ma specjalnej diety, która pozwoli nam uniknąć cellulitu. Należy po prostu zadbać by nasze codzienne posiłki nie zawierały dużej ilości soli, konserwantów, barwników i sztucznych aromatów. Słodkie przekąski również nie sprzyjają walce ze skórką pomarańczową. Należy jeść więcej owoców i warzyw, bogatych w witaminy i sole mineralne. Bardzo ważny w diecie jest też błonnik pokarmowy. Podstawą odżywiania powinny być zboża, kiełki nasion oraz rośliny strączkowe.

Kolejnym krokiem do pięknej i gładkiej skóry, jest aktywność fizyczna. Jeśli więc po konsultacji z lekarzem nie ma przeciwskazań, należy zadbać o codzienną dawkę ruchu. Długie spacery, pływanie lub specjalna gimnastyka dla kobiet ciężarnych, to świetne rozwiązanie. Podczas ciąży wskazane są ćwiczenia zwiększające ogólną sprawność fizyczną, ruchomość stawów i elastyczność mięśni. Ruch jest niezwykle ważny, ponieważ nie tylko pobudza krążenie, ale również wspomaga metabolizm i przyczynia się do szybszego spalenia tkanki tłuszczowej.

Pielęgnacja antycellulitowa w ciąży

Nie należy zapominać też o odpowiedniej pielęgnacji. Regularne nawilżanie skóry pomaga utrzymać jej dobry wygląd i elastyczność. Idealnie sprawdzą się więc oleje, np. migdałowy, kukui lub lniany. Wspomogą procesy regeneracyjne skóry i poprawią jej odporność na rozciąganie. W walce z cellulitem pomocne mogą być również produkty antycellulitowe, pamiętajmy jednak, by wybierać kosmetyki, które dedykowane są specjalnie kobietom w ciąży. Jeśli mamy wątpliwości i obawy, zawsze można skontaktować się z producentem lub zasięgnąć porady lekarskiej. Natomiast po okresie połogu i laktacji mamy większe pole do popisu, jeśli chodzi o walkę z cellulitem. Rynek branży kosmetycznej i SPA proponuje szereg zabiegów na ciało po porodzie. Są to zarówno zabiegi manualne (np. masaże), jak i zabiegi wykonywane przy użyciu różnych urządzeń wykorzystujących nowoczesne nieinwazyjne technologie. Warto skorzystać z pomocy lekarza lub kosmetologa, który doradzi i ustali plan zabiegowy.

Pamiętajmy, że proces powstawania cellulitu to nie kwestia kilku dni, ale miesięcy czy lat. Zdecydowanie łatwiej mu zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto prowadzić zdrowy, aktywny styl życia, a także nie zapominać o odpowiedniej pielęgnacji. To, jak będzie wyglądało nasze ciało i skóra, zależy przede wszystkim od nas.

Powiązane artykuły